Taurin

Když se ze dne na den ocitnete ve skupině,, pade plus,, 😊(ano, i mě se to stalo zrovna minulý týden 😊), měli bychom se už opravdu víc než kdy jindy zajímat o své zdraví a to nejenom pokud nás něco trápí, ale také preventivně.

V dnešní době přeinformovanosti, kdy si můžeme ,,vygůglit,, kde co , může se zdát, že dostáváme informace o kterých by se nám dřív ani nesnilo. Jenže čím víc útržkovitých informací o to taky mnohdy větší chaos v hlavě 😊

Říká vám něco například ve spojení se zdravím organická kyselina taurin? Určitě už jste o ní slyšeli minimálně jako o skvělém ,,životabudiči,, pro sportovce.

Taurin je ale skvělý nejenom pro sportovce.

Je mimo jiné skvělý pro mozek a má významný vliv na přenos nervových vzruchů a signálů v nervové soustavě. Ochraňuje mozek před neurotoxickým působením aminokyselin, zejména glutamátu . Tím zabraňuje poškození nervových buněk. Ne nadarmo výzkumy naznačují, že by mohl být pomocníkem v léčbě Alzheimerově nemoci a nebo by mohl zpomalit proces stárnutí….jupííí😊

Má také schopnost urychlovat vznik nových mozkových buněk a spojů mezi nimi a to i ve stáří. A kdo by nechtěl mít hlavu stále fresh?:-)

 

Působí antioxidačně a také dokáže odstraňovat některé těžké kovy nebo likvidovat jejich působení.

Je nezbytný pro zdravou funkci srdečního svalu. Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.

Doplnění taurinu může pomoci lidem s cukrovkou. Snižuje hladinu glukózy v krvi, urychluje transport glukózy do buněk, zlepšuje citlivost na inzulín.

A také snižuje hladinu cholesterolu.

Jeho dostatek zvlhčuje oči, zabraňuje tak jejich vysušování.

Udržuje optimální hladinu minerálů v těle a brání svalovým křečím.

Optimalizuje nervový přenos a pomáhá překonávat pocit fyzického a psychického vyčerpání.

Funguje jako prevence svalového poškození a také dokáže urychlit proces svalové regenerace.

Po tréninku taurin redukuje tvorbu kyseliny mléčné ve svalech, pomáhá s dopravou glukózy do svalů a podporuje tvorbu glykogenu.

Pomáhá zlepšit spalování tuků, je důležitým prvkem při metabolizaci cholesterolu na žlučové kyseliny. Žlučové kyseliny jsou totiž pak následně důležité pro správné štěpení tuků. Zlepšuje tak trávení tuků v tenkém střevě.

Funguje také jako podpora imunitního systému neboť vykazuje podobné účinky jako antioxidanty a má protizánětlivé účinky.

 

A kde se taurin vyskytuje?

V lidském organismu jsou jeho nejvyšší hladiny ve žluči, střevě, srdci, kosterním svalstvu, mozku, nervech, játrech, ledvinách, sítnici a leukocytech .

Jako jeho externí zdroj je maso (krůtí, hovězí), ryby (losos), vejce, menší množství je v mléčných výrobcích.

Zajímavé je, že nízké hladiny taurinu byly naměřeny u lidí s depresí a úzkostnými stavy.

Všechno ale není úplně růžové, všechno má A ale i B.

!!!!!Poměrně velké množství taurinu se přidává do směsí s jinými doplňky (např. s kofeinem, guaranou, kreatinem) do energetických nápojů. Samotný taurin je bezpečná složka energetického nápoje, účinky kofeinu však mnohonásobně zesiluje, a tak zvláště v této kombinaci může tělu ublížit .

A ještě alibi na závěr jako vždy.

Pozor byste si měli dát zejména pokud užíváte antidepresiva, léky na epilepsii, warfarin nebo statiny. A nebo, pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem. Poté se o suplementaci taurinem raději poraďte se svým praktickým lékařem.