Dnes malé výživové okénko na téma jaro, vitamíny a pesticidy .-)

Březen – přichází období plné otázek typu:

„Jak do léta zhubnout, jak si vyčistit tělo, jak se nastartovat?”

Kdo z nás by toto téma neřešil? Asi opravdu málokdo.

 

Podléháme článkům z novin a časopisů, kam se podíváme všude slovo detox a naše tělo tak nějak taky volá o pomoc. Takže 1 + 1 a máme tady krásnou možnost, jak být s příchodem jara fit.

 

Nakupujeme vitamíny v podobě rádoby čerstvého ovoce a zeleniny, vaříme polévky, odšťavňujeme, děláme saláty, zkrátka vymýšlíme jak být co nejvíc fresh.

Víme, co jaká zelenina a ovoce obsahuje, čeho víc a čeho méně, víme jak doplnit všechny vitamíny a minerály v jedné krásné porci salátu či ovocného smoothie.

Ale!!!

Mysleli jste někdy na to, že to, co si nevypěstujeme na domácí zahrádce sami, je plné pesticidů používaných

na hubení škodlivého hmyzu, plísní

a hub?

Řekneme si o.k., tak to pořádně omyjeme teplou a pak studenou vodou, vydrbeme a je to. Jenže není. To je opravdu hodně málo.

Na pesticidy pronikající hlouběji žádná studená sprška neplatí. 🙁

Máme dvě možnosti, pokud pominu spreje, které slibují odstranění pesticidů.
 
Možnost č. 1.

Roztok vody s jedlou sodou. Tedy do misky s vodou dáme 2 lžíce jedlé sody a do ní vložíme ovoce či zeleninu. Necháme ,,koupat,, 15 – 20 minut.

Za tuto dobu jsou ovoce a zelenina zbaveny 96% pesticidové zátěže.

 
Možnost č. 2.

Octová voda. Roztok kde do misky s vodou nalijete 1 lžíci octa a opět ,,koupeme,, 20 minut v připravené lázni 🙂 Za tuto dobu jsou ovoce a zelenina opět zbaveny 96% pesticidové zátěže.

 

Tedy? Je to sice práce navíc, nad rámec našich volných časových okének v běžném dni, ale určitě stojí za to se zamyslet, jestli ta minutka navíc co se týká přípravy (neboť těch dalších 15 či 20 minut se ovoce a zelenina ,,koupají,, sami, k tomu nás nepotřebují) nestojí přeci jenom za to.

 

Hurá tedy do obchodu, koupit jedlou sodu, ocet, vitamíny v podobě ovoce a zeleniny a probuďme v sobě malého chemika, jehož tělo mu určitě za jeho snahu poděkuje 🙂

 

Krásný den všem 🙂