Omega 3 mastné kyseliny a jejich vliv na mozek, úzkosti a deprese

Jednou mi jeden kamarád řekl ,, Hele, ve zkratce, prostě stres ždíme mastné kyseliny,, . Tenkrát jsem si ještě neuvědomovala váhu této věty.

S postupem času, mi toto sdělení dávalo mnohem větší smysl.

Dnes, když pracuji s lidmi v rámci výživového poradenství vidím , jak moc je důležitá suplementace některých látek. A proč? Protože množství , které potřebujeme pro správnou funkci celého těla zkrátka neujíme.

Tedy pokud nemáme mega spalování, dost času abychom si každý den mohli naplánovat a uvařit co budeme jíst , taky dost financí, abychom si mohli dovolit kupovat kvalitní potraviny a přístup k informacím jak všechny ty prospěšné dobroty zpracovat a správně mezi sebou zkombinovat, aby jejich využitelnost byla pro náš organismus maximální.

A čím jsme starší o to je to horší.

S postupujícím věkem nejenom že se nám zvyšuje množství tuku v organismu, ale hlavně tuk z periferií putuje do viscerální oblasti. Také ubývá svalstvo . Tedy méně svalů , více tuku a náš organismus je méně odolný metabolickému stresu nebo infekcím.

Ten kdo je celoživotní sportovec to má o něco lehčí.

Je dávno prokázané a životem prověřené, že fyzická aktivita zvyšuje kvalitu našich životů a také snižuje příznaky deprese a úzkosti a to nezávisle na věku.

Naopak dlouhodobá fyzická nečinnost může být jedním z rizikových faktorů mnoha onemocnění, včetně demence.

To proč se mnohdy nedokopeme jít si zacvičit a udělat něco pro své zdraví a to ne jednou, ale pravidelně, je otázkou.

Většinou to bývají výmluvy, špatné plánování času, dělání spousty zástupných činností, jen aby náhodou nezbyl čas na tu ,,aktivitu,,.

Jenže ne vždycky. Někdy bychom opravdu chtěli a moc , jenže to nejde. Bolí nás celé tělo, je nám úzko, nemáme dost energie na to, co nás dříve bavilo a zvedalo z gauče.

Tak co s tím?

Příčin a cest k jejich řešení je moc a co člověk to originál a individuální přístup je tzv. nutný.

Nic méně co zkusit začít doplňovat omega 3 mastné kyseliny.

Vždyť nervový systém člověka obsahuje hned po tukových tkáních , nejvyšší koncentrace tuků. A díky mastným kyselinám rostou a zrají neurony a vytváří se nová synaptická spojení.

To, že omega 3MK snižují LDL cholesterol, působí protizánětlivě a proti ateroskleróze asi víme všichni.

Ale omega 3 MK mají velký vliv na psychiku a pamět, koncentraci, pozornost, řečové funkce, schopnost pochopení informací, rychlost myšlení, schopnost vyjadřování no zkrátka na všechny kognitivní funkce.

A dalo by se z mnoha studií říct, že omega 3 MK fungují jako takové přírodní antidepresivum.

Dokonce jejich suplementace zlepšuje nejenom kognitivní funkce , ale i chování u mozkových poruch jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou , bipolární porucha , impulzivní chování.

V dnešní době trpí téměř 70% lidí nízkou hladinou vitamínu D a stejně tak deficitem omega 3MK což snižuje syntézu serotoninu v mozku. Ten je totiž syntetizován z tryptofanu tryptofanhydroxylázou 2, která je aktivována hormonem vitaminu D. Opět vše se vším souvisí.

V potravinách najdete nejvíce omega 3 MK v tučných rybách jako je losos, makrela, sardinky. Dále jejími zdroji jsou vajíčka, lněná semínka, vlašské ořechy.

Tedy , pokud chcete pro své zdraví něco udělat, hýbejte se, neboť pohyb je přirozeností člověka a dbejte na dostatečný přísun omega 3 mastných kyselin. Vaše tělo vám poděkuje a váš mozek taky. A možná nejenom ten.

Určitě si toho všimne vaše okolí, rodina, přátelé. Budete mít totiž lepší náladu, nebudete mrzutí a třeba se vám bude i lépe spát.

A jestli nevěříte, tak to můžete minimálně zkusit.

A nakonec malé upozornění. Ti, co se snažíte hubnout a zacházíte tak daleko, že vysazujete esenciální omega 3 mastné kyseliny , opravdu hubnout nebudete a nebo velmi pomalu. Díky omega 3 mastným kyselinám je metabolismus tuků rychlejší a efektivnější. Tělo zkrátka kvalitní tuky potřebuje.

Mějte krásné dny a co pro to uděláte je už jenom na vás😊